Prep Hoops Scoreboard

Sunday, February 25, 2018
The ninth-ranked Santa Fe girls' basketball team advanced to the playoffs for the fourth year in a row Saturday with 53-32 victory over Northland Christian of Kansas City in the Class 2, District 15 Tournament at Wellington. The Lady Chiefs (24-4) will play No. 10 Mid-Buchanan in the MSHSAA Class 2 Sectional, Wednesday at Kansas City. (Chris Allen/Democrat-News)

High school basketball scores for Saturday, Feb. 24

.

BOYS

.

Class 1, District 9 (Eldon)

(Championship)

#1 Jamestown 44, #2 St. Elizabeth 39

Class 1, District 10 (Laddonia)

(Championship)

#1 Chamois 56, #2 Wellsville-Middletown 40

Class 2, District 7 (Queen City)

(Championship)

#1 Milan 53, #2 LaPlata 49

Class 2, District 8 (New Bloomfield)

(Championship)

#1 Harrisburg 74, #3 New Bloomfield 67

Class 2, District 13 (Archie)

(Championship)

#3 Liberal 60, #4 Adrian 58

Class 2, District 14 (Windsor)

(Championship)

#1 Sacred Heart 60, #2 New Franklin 39

Class 2, District 15 (Wellington)

(Championship)

#1 Wellington-Napoleon 66, #2 Concordia 43

Class 3, District 13 (Cole Camp)

(Championship)

#1 Versailles 76, #3 Boonville 59

Class 4, District 13 (Oak Grove)

(1st Round)

#4 Marshall 76, #5 Moberly 57

#3 Grain Valley 68, #6 Odessa 31

Class 4, District 16 (Cameron)

(1st Round)

#4 Kirksville 58, #5 Savannah 48

#6 StJ-Benton 58, #3 Cameron 55

.

GIRLS

.

Class 1, District 9 (Eldon)

(Championship)

#1 Glasgow 58, #7 Higbee 22

Class 1, District 10 (Laddonia)

(Championship)

#2 Community R-VI 58, #1 Madison 40

Class 2, District 7 (Queen City)

(Championship)

#2 Cairo 51, #4 Marceline 39

Class 2, District 8 (New Bloomfield)

(Championship)

#2 Sturgeon 56, #1 New Bloomfield 49

Class 2, District 13 (Archie)

(Championship)

#3 Crest Ridge 50, #1 Lockwood 49

Class 2, District 14 (Windsor)

(Championship)

#3 Tipton 56, #1 Sacred Heart 44

Class 2, District 15 (Wellington)

(Championship)

#1 Santa Fe 53, #2 KC-Northland Christian 32

Class 3, District 13 (Cole Camp)

(Championship)

#2 California 54, #1 Boonville 40

Class 4, District 13 (Oak Grove)

(1st Round)

#5 Marshall 50, #4 Oak Grove 30

#3 Grain Valley 51, #6 Raytown South 38

Class 4, District 16 (Cameron)

(1st Round)

#4 StJ-Lafayette 39, #5 Cameron 35

#3 Chillicothe 31, #6 Kirksville 26